Specyfika terapii systemowej

Terapia systemowa narodziła się na początku lat czterdziestych ubiegłego wieku i szybko zdobyła sobie szerokie grono zwolenników. Jej popularność wynikała przede wszystkim z tego, że proponowała nieco inne niż ogólnie przyjęte spojrzenie na problemy pacjenta. Ich przyczyn nie poszukiwano w samym pacjencie, który zgłaszał się na terapię, ale w systemie, w którym pacjent ten funkcjonował.

Terapia systemowa we współczesnym rozumieniu koncentruje się na rodzinie. Najczęściej korzystają z niej rodzice z dziećmi, choć znajduje ona zastosowanie także wówczas, gdy mamy do czynienia z problemami samych małżonków. Sam psycholog koncentruje się przede wszystkim na zależnościach cyrkularnych, uważa bowiem, że jedno wydarzenie prowadzi do kolejnego, a jedne zjawiska zawsze mają wpływ na inne. Także rola samego terapeuty jest w terapii systemowej nieco inna niż zazwyczaj. Ponieważ spotkania wcale nie mają na celu ustalenia winnego, on sam musi zachować daleko posuniętą neutralność. Ogranicza się on do roli obserwatora, który jednak tłumaczy pacjentom, jakie relacje zachodzą w systemie, w jakim się oni znajdują.

Gdzie szukać pomocy?

Poradnia Psyche w Łodzi zaprasza do skorzystania z oferty – mają wieli specjalistów, którzy są wysoko wyspecjalizowani w wielu dziedzinach psychologii.

Powiązane posty

Leave a Comment